Jaký je Havanský psík?

Havanský psík (bišonek) je malý společenský psík, výška cca 27 cm, váha kolem 5 kg. Má delší mírně vlnitou srst, povolené jsou jakékoliv barvy a jejich kombinace. Srst má relativně málo podsady, nelíná (mrtvé chlupy vypadávají průběžně a zůstávají v kartáči, asi jako u lidí vlasy) a nevyžaduje střihovou úpravu. Havaňáček je veselé sportovní stvoření, navzdory tomu, že se jedná o společenského pejska vhodného i do malého bytu, je přesto dostatečně robustní, aby miloval procházky a hru s Vámi a Vašimi dětmi. Několik havaňáčků v ČR se dokonce věnuje Agility, což je sport, kde pejsek pod vedením svého psovoda překonává sadu překážek.

Havaňáček je prostě usměvavý pejsek, který se s Vámi bude rád bavit. I přesto, že mu doma přezdíváme "smetáček", nepatří k těm druhům společenských psů, které je třeba hýčkat na podušce a v natáčkách. Ne, že by rád nespinkal v postýlce :-), to samozřejmě miluje, ale budete-li chtít vyrazit na malý výlet, rád půjde s Vámi a možná budete i překvapeni, co toho ten malý pejsek vydrží.

Co se mi na havaňáčkovi velmi líbí je kromě jeho veselé povahy také absolutní neagresivita. Není to holt hlídací pes, to ne, ale fakt, že se nebude domáhat prvního místa ve smečce, že vůbec nezná, co to je zavrčet na pána, nebo se po něm ohnat, ten jistě ocení každý, kdo chce mít nekonfliktního kamaráda. Protože i mnoho společenských plemen (malí teriéři, jezevčíci, apod.) má snahu si prosazovat svou proti rodině vrčením a někdy i zuby. Toho se u havaňáčka nedočkáte, protože jakákoliv agresivita je mu cizí.

A nakonec není to také jen pejsek pro ozdobu a mazlení. Je to pejsek velmi chytrý, kterého lehce naučíte řadu povelů pro milé rodinné soužití i pro sportovní využití. Občas je to možná pejsek až trošku vychytralý (hlavně když jde o piškotky :-), ale můžete si být jisti, že Vás svými kousky rozesměje.

Na péči je celkem nenáročný, i přesto, že to je malý pes, je (jak jsem již výše zmínila) poměrně robustní a tak mu nedělají žádné potíže vycházky ve špatném počasí, není příliš přecitlivělý ani k bolesti, ani k chorobám. Prostě vydrží toho skoro tolik, jako velký pes. Havaňák zatím není populární plemeno, proto není moc zdegenerovaný. Dědičné onemocnění očí, patel nebo srdce se u něj vyskytuje jen velmi vzácně (já osobně jsem se ještě s tímto onemocněním u svých psů nebo odchovů nesetkala), pejsci jsou odolní, na rozdíl od mnoha malých plemen netrpí na virózy nebo alergie, krycí psi mají dobře vyvinuté instinkty, fenky výborně rodí a jsou skvělé matky. Veterináře tak potřebujeme prakticky jen na očkování.

I při krmení není moc náročný, sní malé množství přiměřeně kvalitní stravy, není vybíravý, nemívá trávicí obtíže. Pamlsky samozřejmě miluje, ale jako u každého malého pejska je třeba odměňovat s mírou, aby z bišonka nebyla koulička.

Péče o srst se skládá z pravidelného česání a koupání. Ideální je psa pořádně rozčesat až od kůže 2x týdně a koupat 1-2x za měsíc, podle potřeby. Pokud však nechcete jezdit po výstavách, je možné srst zkrátit střihem a potom stačí menší frekvence česání.


 

 

 

  Mapa webu

Webmaster