narozena: 15.05.2000
zemřela:
† 13.03.2010 - euthanasie (selhání ledvin a slinivky v důsledku těžké operace)
zapsána: CMKU/BOT/2427/00
chovatel: Ing.Jaroslava Bryknarová
majitel: Ing.Marie Vágenknechtová + Hana Pisarčíková
Arnica žije s Marií střídavě v Nedaříži a Brně
zdraví: plnochrupá, nůžkový skus se střeďáky v kleštích
bez známek epilepsie
DKK 0/0 (HD A), DLK 0/0, páteř OK
DOV prostý (6/2002 + 6/2006)
chovnost: Chovná fena CZ, 59/59 cm, PT 85
V roce 2007 jsme Arnicu podruhé nakryli. Březost probíhala v pohodě a stejně tak i porod. Krátce po porodu však Arnica dostala vysoké horečky. Vyšetření prokázalo stále mírně zvětšenou dělohu, s ne přesně identifikovatelným obsahem, ale žádné zbylé štěně se nenašlo a tak Arnica dostala antibiotika a léky na dočištění. Horečka ale neklesala, Arnica začala být apatická, nežrala. Rozhodli jsme se proto pro kastraci. Pokud je něco vadného na děloze, bude lepší jí vyndat.
Tři dny po porodu štěňat byla Arnica operována. Nebyla to ideální výchozí situace (těsně po porodu + ve vysokých horečkách), ale nebylo na výběr. Při operaci veterináři odhalili příčinu problémů - cystyckou endometritidu, onemocnění, během kterého na sliznici dělohy vznikne množství malých tekutinou naplněných puchýřků. To bylo zřejmě to cosi, co se na ultrazvuku nepodařilo jasně identifikovat. Není známo, proč toto onemocnění vzniká a veterináři považovali za malý zázrak, že byla schopná donosit a samostatně porodit vrh štěňat.
V jednom místě byla stěna děložní následkem endometritidy tak ztenčená, že by k její ruptuře zřejmě došlo během několika málo hodin a vylití obsahu zčišťující se dělohy do dutiny břišní by zřejmě Arnice podepsalo rozsudek smrti. Byli jsme tehdy moc rádi, že jsme se rozhodli na nic nečekat a že jsme jí tím zřejmě zachránili život.
Arnica se po operaci celkem rychle vzpamatovala, starala se o štěňátka a ani kupodivu neztratila mléko, což se jinak někdy stává. Netušili jsme ani ve snu, že tím to ještě všechno zdaleka neskončilo.
Přesně týden po operaci Arnica zase přestala žrát a celá zežloutla. Diagnóza nebyla vzhledem k příznakům těžká, a laboratorní rozbor krve jí jen potvrdil - Arnice selhaly játra. Situace, která se nezřídka stává i u žen - zátěž porodu, vysokých horeček, anestesie, dvoje antibiotika a celkového operačního zákroku vede k tomu, že játra prostě vypoví službu. Jaterní ukazatele byly tak kritické, že nás veterináři upozorňovali, že nemáme skoro žádnou šanci. Arnica se, ale nechtěla vzdát, jako správná matka bojující i za svá mláďata.
Nastudovali jsme si spoustu literatury k selhání jater, snažili se sehnat co nejvíce vyhovující krmivo (což znamenalo si jej připravovat doma), Arnica dostávala spoustu podpůrných léků a játra naštěstí zareagovala a se svou poměrně slušnou schopností regenerace se zlepšila. Trvalo to mnoho týdnů, spíš měsíců, ale testy se dostaly téměř do normálu (na to co prožila) a nakonec už nehrozilo akutní nebezpečí.
Organismus je však složitá soustava, málokterá choroba po sobě nezanechá žádné následky, i když si to lidé přejí sebevíc. Nejinak tomu bylo u Arnicy. Kolísavé výsledky jaterních testů byly v posledních měsících doprovázeny zhoršující se funkcí ledvin. S ledvinami je to ještě složitější, jejich schopnost regenerace je velmi nízká a špatné laboratorní výsledky se ukáží až když už je s ledvinami opravdu zle, i přes veškerou snahu došlo k chronickému selhání jejich funkce. Trvalo to několik měsíců, během kterých ledviny sice fungovaly, ale čím dál tím hůř a v organismu se pomalu hromadilo víc a víc škodlivých látek. Nakonec množství zplodin v organismu přesáhlo únosnou mez, vypověděla službu i slinivka což mělo za následek, že Arnica neustále zvracela a nedokázala už nic sníst, zhubla na hrůzostrašných 16,5kg. Neexistuje způsob, jak situaci účinně řešit (dočasně pomoc se dá kapačkama což jsme samozřejmě zkusili, bohužel bez úspěchu) - u psů se dialýza nedělá.
Deset let života je pro nejlepšího přítele určitě strašně málo a všem nám bude moc chybět, nejvíc určitě Marii a Coře, se kterými žila….
Arnica byla uspána v sobotu, 13.03.2010.
Výstavy:
GrandChampion CZ, GrandChampion SK, Champion CZ, Champion SK, Klubový Champion KCHBO (CZ), Klubový Champion KBB (CZ), Klubový Champion KCHPBO (SK), Veterán Champion CZ, Veterán Champion SK, BIS Junior, BOB, Národní vítěz, 4x CACIB, Nejúspěšnější mladá fena BO v ČR 2001
Výcvik:
FPr 1 - 3, BH, ZZZ, VZ 1 - 2, ZPU1, ZOP, ZZO, LA1 - 2, Klubový pracovní Champion KBB
I dlouhosrstý belgičák může pracovat... a to i z exteriérových linií. Naše odchovy jsou toho důkazem. Tři ze 4 držitelů titulu CACT v ČR mezi dlouhosrstými BO pochází z našeho chovu!
t. Xpert Zealous z Kovárny
Selekce práce - stopařina (2xFH2, IPO-FH, výběrové soutěže na MR a MS stopařů, účastník MR stopařů všech plemen, CACT, dále IPO3, UPr3, FPr3, ZVV2, celkem 27 zkoušek)
Ch.Decent Demon z Kovárny IHT3 pasení, r.CACIT, 2x CACT, OB3, účast na MS BO v Obedience, Mistr ČR BO v Obedience