Arnica

Arnica

Arnica Ráj pod Zvičinou

ARNICA Ráj pod Zvičinou

narozena:  15.05.2000
zemřela: † 13.03.2010 - euthanasie (selhání ledvin a slinivky v důsledku těžké operace)
zapsána:  CMKU/BOT/2427/00
chovatel: Ing.Jaroslava Bryknarová
majitel: Ing.Marie Vágenknechtová + Hana Pisarčíková
Arnica žije s Marií střídavě v Nedaříži a Brně

zdraví:  plnochrupá, nůžkový skus se střeďáky v kleštích
             bez známek epilepsie
             DKK 0/0 (HD A), DLK 0/0, páteř OK
             DOV prostý (6/2002 + 6/2006)

chovnost: Chovná fena CZ, 59/59 cm, PT 85
                  
 

fotogalerie


 

V roce 2007 jsme Arnicu podruhé nakryli. Březost probíhala v pohodě a stejně tak i porod. Krátce po porodu však Arnica dostala vysoké horečky.  Vyšetření prokázalo stále mírně zvětšenou dělohu, s ne přesně identifikovatelným obsahem, ale žádné zbylé štěně se nenašlo a tak Arnica dostala antibiotika a léky na dočištění. Horečka ale neklesala, Arnica začala být apatická, nežrala. Rozhodli jsme se proto pro kastraci. Pokud je něco vadného na děloze, bude lepší jí vyndat.
Tři dny po porodu štěňat byla Arnica operována. Nebyla to ideální  výchozí situace (těsně po porodu + ve vysokých horečkách), ale nebylo na  výběr. Při operaci veterináři odhalili příčinu problémů - cystyckou  endometritidu, onemocnění, během kterého na sliznici dělohy vznikne  množství malých tekutinou naplněných puchýřků. To bylo zřejmě to cosi,  co se na ultrazvuku nepodařilo jasně identifikovat. Není známo, proč toto onemocnění vzniká a veterináři považovali za malý zázrak, že byla schopná donosit a samostatně porodit vrh štěňat.
V jednom místě byla stěna děložní následkem endometritidy tak ztenčená, že by k její ruptuře zřejmě došlo během několika málo hodin a vylití  obsahu zčišťující se dělohy do dutiny břišní by zřejmě Arnice podepsalo rozsudek smrti. Byli jsme tehdy moc rádi, že jsme se rozhodli na nic nečekat a že jsme jí tím zřejmě zachránili život.
Arnica se po operaci celkem rychle vzpamatovala, starala se o štěňátka a ani kupodivu neztratila mléko, což se jinak někdy stává. Netušili jsme ani ve snu, že tím to ještě všechno zdaleka neskončilo.
Přesně týden po operaci Arnica zase přestala žrát a celá zežloutla. Diagnóza nebyla vzhledem k příznakům těžká, a laboratorní rozbor krve jí jen potvrdil - Arnice selhaly játra. Situace, která se nezřídka stává i u žen - zátěž porodu, vysokých horeček, anestesie, dvoje antibiotika a celkového operačního zákroku vede k tomu, že játra prostě vypoví službu. Jaterní ukazatele byly tak kritické, že nás veterináři upozorňovali, že nemáme skoro žádnou šanci. Arnica se, ale nechtěla vzdát, jako správná matka bojující i za svá mláďata.
Nastudovali jsme si spoustu literatury k selhání jater, snažili se sehnat co nejvíce vyhovující krmivo (což znamenalo si jej připravovat doma), Arnica dostávala spoustu podpůrných léků a játra naštěstí zareagovala a se svou poměrně slušnou schopností regenerace se zlepšila. Trvalo to mnoho týdnů, spíš měsíců, ale testy se dostaly téměř do normálu (na to co prožila) a nakonec už nehrozilo akutní nebezpečí.
Organismus je však složitá soustava, málokterá choroba po sobě nezanechá žádné následky, i když si to lidé přejí sebevíc. Nejinak tomu bylo u Arnicy. Kolísavé výsledky jaterních testů byly v posledních měsících doprovázeny zhoršující se funkcí ledvin. S ledvinami je to ještě složitější, jejich schopnost regenerace je velmi nízká a špatné laboratorní výsledky se ukáží až když už je s ledvinami opravdu zle, i přes veškerou snahu došlo k chronickému selhání jejich funkce. Trvalo to několik měsíců, během kterých ledviny sice fungovaly, ale čím dál tím hůř a v organismu se pomalu hromadilo víc a víc škodlivých látek. Nakonec množství zplodin v organismu přesáhlo únosnou mez, vypověděla službu i slinivka což mělo za následek, že Arnica neustále zvracela a nedokázala už nic sníst, zhubla na hrůzostrašných 16,5kg. Neexistuje způsob, jak situaci účinně řešit (dočasně pomoc se dá kapačkama což jsme samozřejmě zkusili, bohužel bez úspěchu) - u psů se dialýza nedělá.
Deset let života je pro nejlepšího přítele určitě strašně málo a všem nám bude moc chybět, nejvíc určitě Marii a Coře, se kterými žila….
Arnica byla uspána v sobotu, 13.03.2010.


Výstavy: GrandChampion CZ, GrandChampion SK, Champion CZ, Champion SK, Klubový Champion KCHBO (CZ), Klubový Champion KBB (CZ), Klubový Champion KCHPBO (SK), Veterán Champion CZ, Veterán Champion SK, BIS Junior, BOB, Národní vítěz, 4x CACIB, Nejúspěšnější mladá fena BO v ČR 2001
   
Výcvik: FPr 1 - 3, BH, ZZZ, VZ 1 - 2, ZPU1, ZOP, ZZO, LA1 - 2, Klubový pracovní Champion KBB
   
Odchovy: Vrhy  Z ~ K  v CHS z Kovárny  

 

Rodokmen

Int.Ch., CZCh., SKCh., PLCh., SKGrandCh., CZClubCh., SKClubCh., CZVetCh.

P.E. Lubanja´s Vision

PT96, ZOP, ZPU1, ZZO
HD A, PRA/C neg.

LUXJCh.
Türke van de Leienevel
GP1
HD A

s.r. Galaad du Val des Ours
HD A

Patsi
HD A

Qreole de la Quiévre
HD A
Calva de la Goutte Noyeuse
HD A
Opale de la Quiévre
UHP, HD B

Exa od Kačky

ZOP
HD A

CZCh., SKCh.
Enrico Rudolfovská skála
PT98, SOP, ZM, SVV1
HD A, PRA/C neg.
CSCh.
Norrevang Gavtyv
Bonna Mateo

CSCh.
Átra ze Šmelcovny

CSCh.
Clay Large Garden

CSCh.
Aska Bonte

Podrobný až 7-mi generační rodokmen s bližšími informacemi o předcích najdete v databázi KCHBO zde

Z Kovárny - Groenendael, Tervueren, Malinois